Lüks Prada Siyah Sehpa Duvar Ünitesi
Blog

Özgün ve Şık Tasarımlar İle Dikkat Çeken Dekorasyon Tüyoları

Tüm yaşam alanlarında özellikle evlerimizde dikkat çeken dekorasyon tüyoları ile kısa süre içerisinde farklılık yaratmak mümkün. Hem şık hem de kendine has birbirinden güzel tasarımlar, kendi tarzınızı yansıtmanın en iyi yollarından birisidir. Özgün dekorasyonlar ile işlevsel ve konforlu yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Huzurlu ve tam istediğiniz görünüme sahip bir mekan oluşturmak aslında zor değildir. Bunun için bazı dekorasyon tüyoları hakkında bilgi sahibi olmanız yeterlidir. İşe öncelikle kendi sevdiğiniz dekorasyon öğelerinden başlayabilirsiniz. Ayrıca alanda başarılı bir şekilde hizmet veren iç mimarların örneklerine göz atarak kendinize has bir tasarım oluşturmanız mümkün. Dolayısıyla söz konusu dekorasyon olunca uygulayabileceğiniz ve yardım alabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur.

Dekorasyondaki Tercihiniz Nedir?

Evinizde değişiklik yapmak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Durum böyleyse doğru yerdesiniz. Bu noktada cevaplamanız gereken ilk soru dekorasyondaki ana tercihinizin ne olduğudur. Bir iç mimar olmayabilirsiniz ya da profesyonel şekilde bir düzenleme yapmayabilirsiniz. Ancak dikkat çeken dekorasyon tüyoları ve bazı değişimler uzman olmaya gerek yoktur.

Uzmanların yapabileceği ayrıntıların dışında küçük dokunuşlarla evinizde tam istediğiniz havayı yaratabilirsiniz. Ancak evinizin ya da işyerinizin farklı bölümlerinde birbiriyle bağlantısız bir dekor oluşturmak istemezsiniz. Tüm alanlardaki ürün çeşidi aynı olmak zorunda değildir. Yine de dekorasyonda belli bir bütünlük yakalamak çok önemlidir. Bu nedenle değiştirmek istediğiniz mekan için ağırlıklı olarak nasıl bir dekorasyon istediğinize karar vermelisiniz.

Minimalist çizgilere sahip bir dekor mu sizi daha fazla mutlu eder yoksa country tarzı denilen bir dekorasyon mu? Tamamen geleneksel ürünlerden oluşan ve nostaljik bir izlenim sunan bir tarz yakalayabilirsiniz. Aynı şekilde evinizde modern ve işlevsel ürünlerden oluşan çağdaş bir görünüm oluşturmayı hedefleyebilirsiniz. Emin olun bu soruyu cevaplayarak hareket etmeniz, yapmak istediğiniz dekor için çok etkili olacaktır. Dikkat çeken dekorasyon tüyoları için yazımızın devamında farklı örnekler bulabilirsiniz.

Sadeliği Yakalayın

ahşap yemek odası dekorasyonu

Evlerimiz başta olmak üzere tüm yaşam alanlarımızda huzurlu bir atmosfer arzu ederiz. Bunun bilinen en iyi yollarından birisi sadeliği yakalamaktır. Bulunduğunuz mekan içerisinden her şeyin yerli yerinde olduğunu bilmek ve göz yoran kalabalıklardan uzak kalmak en iyi dekor fikirlerinin başında gelir. Bunun için siyah beyaz ve gri tonlarının hakim olduğu modern mimari örneklerinden yararlanabilirsiniz. Ya da renkli ve canlı bir tasarımla da sade görünüm yakalamanız mümkün olabilir.

Eğer renkli bir tasarımda sadelik kurmayı arzu ediyorsanız dekor ürünlerini mümkün olduğu kadar az ve tamamen işlevsel olarak seçmelisiniz. Ayrıca yaşam alanındaki renkleri sakin tonlardan seçebilir ve birkaç objeyi canlı renklerle parlatabilirsiniz. Dikkat çeken dekorasyon tüyoları arasında tamamen sade tasarımlar yanında öne çıkan objelerin kullanımı oldukça popülerdir.

Kitap Kurtları İçin Okuma Köşesi

Bir yaşam alanında kişiyi en huzurlu kılan unsurların başında ilgi alanlarına yönelik mekanlar gelir. Örneğin imkanınız varsa evinizin küçük bir bölümünü okuma köşesi haline getirebilirsiniz. Ya da sinemaya çok meraklı biriyseniz izleme köşesi oluşturabilirsiniz. Bu küçük tüyolar evlerinizin çok daha fazla kullanışlı alanlar olmasına yardımcı olacaktır.

Keyif köşesi ya da okuma köşesi gibi oluşturduğunuz alanlarda küçük mekanları değerlendirmek gerekebilir. Dikkat çeken dekorasyon tüyoları için dar alanlarda raf ya da kitaplık oluşturabilir ve alt bölümde kalan boşluğa bir sedir yerleştirebilirsiniz. İşte size kısa sürede ve zahmetsiz bir okuma mekanı!

Bu tarz alanlarda genellikle göz yormayan beyaz ya da ahşap tonları sık tercih edilir. Kitap okuma, film izleme ya da herhangi bir hobi için oluşturduğunuz köşenizde dikkatinizin alanda olması için hobi köşelerinin sade tutulması tavsiye edilir.

Özgün ve Pratik Bazı Dekorasyon Fikirleri

Bir mekan içerisinde büyük eşyalar genellikle uzun vadeli kullanılır. Duvar tasarımında dikkat edilmesi gereken ilk unsur renk seçimidir. Dikkat çeken dekorasyon tüyoları arasında renkler ayrıca değerlendirilmelidir. İstediğiniz ve uygun renkle ortamı canlandırdıktan sonra çok amaçlı şekilde kullanabileceğiniz rafları konumlandırabilirsiniz.

Sergilemek istediğiniz objeleriniz için bir sergi alanı ya da kitaplık şeklinde değerlendirilen raflar çok çeşitlidir. İstediğiniz boyutlarda ve materyal ile kısa süre içinde değişiklik meydana getirebilirsiniz. Bunun için ahşap küçükleri duvara monte edebilir ve üzerine ışıklandırmalı objeler koyabilirsiniz. Ya da aydınlatmak ve ferah göstermek istediğiniz alanlarda ayna gibi yansıtıcı objelerle birlikte sade raf tasarımı tercih edebilirsiniz.

Renk ve Tasarımın Uyumu

Belirlediğiniz ortamda tarz ne olursa olsun; tasarım ile renklerin uyumu önemlidir. Bazı mekanlara girdiğinizde ortam nasıl ferah ve rahat görünüyorsa bazı mekanlarda da karışıklık hakim olur. Bu farklılığın temelinde tasarım öğeleri ile renklerin uyumlu olması ya da olmaması yatar.

Yaşam alanlarında dikkat çeken dekorasyon tüyoları doğrultusunda yenilikler uygularken; ortamda kullandığınız renklerin hepsinin ayrı bir enerjiye sahip olduğunu unutmamalısınız. Renkler aynı zamanda bazı objeleri geri planda tutmayı ve bazılarını da ön plana almayı sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.