Konfor Ve Huzur Veren Asos Yasam Odası
Blog

Ahşap Yemek Odası Takımlarının Duruluğu Modern Çizgilerde Gizli

Son dönemlerin gözde tasarımlarından olan modern çizgilere sahip ahşap yemek odası takımları göz dolduruyor. Toplumumuzda bir kültür haline gelen ve kalabalık sofralarda birlikte zaman geçirmenizi sağlayan yemek odası takımları konforuyla evlerinize rahatlık katıyor.

Uzun süredir hayatımızda var olan yemek odası ürünleri, geçmişte daha çok ağır ve yer kaplayan tasarımlardan oluşmaktaydı. Günümüzde modern mimari ve dekorasyon öğelerinin diğer tüm mekanlarda olduğu gibi yemek odasında da etkileri görülebiliyor.

Ahşap Yemek Odası Seçimi

Özellikle doğal hayatın bir parçası olan ahşaptan elde edilen tasarımlar modern çizgilerle buluşarak evlerimize kadar gelmiş durumda. Geçmişte de ahşap malzemelerin yemek odası başta olmak üzere pek çok mobilyada kullanıldığı biliniyor. Ancak günümüz estetik anlayışının bir getirisi olan modern mimari ile birleştiği hali de oldukça rağbet görüyor.

En çok vakit geçirilen yaşam alanlarından birisi olan yemek odalarında işlevsel ve şık çözümler sunan yeni modeller göz dolduruyor. Ahşabın sağlıklı ve uzun yıllar dayanıklı dokusu ile mutfaklarda ve yemek odalarında ihtiyaç duyulan ürünleri bu yönde tercih etmek mümkün. Geçmişten bugüne ahşabın estetik ve doğal dokunuşuna katkı sağlayan modern çizgiler günümüzün en çok tercih edilen  ahşap yemek odası çeşitlerini evlerinize kadar getiriyor.

Ahşap Yemek Odası Tercihinde Dikkat Edilecekler

Ortama hem ferahlık ve doğallık kazandıran hem de oldukça kullanışlı tasarımların meydana gelmesine vesile olan ahşap; çok sağlıklı bir eşya hammaddesi olarak öne çıkar. Bu nedenle evlerinizin farklı alanlarında ahşap mobilyaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Günümüzde modern, şık ve minimal tasarımlara dönük ahşap yemek odası çeşitleri dikkat çekmeye devam ediyor. Bu anlamda seçim yaparken kaç kişilik bir yemek odası talep ettiğiniz ve edinmek istediğiniz eşyaların ebatı önemlidir.

Ayrıca konumlandırdığınız alan da eşyaların seçiminde dikkate alınması gereken bir başka unsurdur. Yemek takımları genellikle bu alan için ayrılmış özel bir yemek odasında ya da mutfakta kullanılır. Dolayısıyla yemek takımınızı bulunduracağınız yere göre model ve renk seçimine dikkat edebilirsiniz.

Eğer yemek odanız geniş ve rahat kullanıma imkan tanıyorsa ayrıca kalabalık bir aileniz varsa kocaman bir yemek masası edinebilirsiniz. Bu sayede kullanışlı yemek odası seçimiyle keyifli akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Yemek Odası ve Renk Uyumu

Yemek odası takımları genellikle ayrı bir alanda değerlendirilse de doğal olarak evin bir parçasıdır. Buna uygun olarak evin diğer alanlarındaki tarz ve renk uyumuna özen göstermek bütünlük sağlamak açısından önemlidir. Evinizin bir bölümünün diğer alanlardan çok ayrıksı durmasını istemiyorsanız; ahşap yemek odası ya da farklı bir model seçmeden önce genel tasarıma göz atmalısınız. Evinizin diğer alanlarında modern çizgileri takip ettiyseniz işiniz daha kolay olabilir. Çünkü günümüzde önemli mobilya kaynaklarından birisi olan ahşaptan üretilmiş sayısız modern stilde yemek odası çeşidi bulunur.

Tasarıma dikkat ettikten sonra geriye renk uyumunu yakalamak kalıyor. Yemek odasında sakin ve sade bir görünüm oluşturmak istiyorsanız mutlaka pastel tonlardan faydalanmalısınız. Modern mimariye eşlik edecek ahşap yemek odası takımı ve sakin renklerden oluşan halı, perde uyumuyla mükemmel bir görüntü meydana getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek odanızda daha ağır ve stil sahibi bir görüntü oluşturmak isterseniz ahşabın doğallığı ile siyahı birleştirebilirsiniz.

Yemek odalarında; eş dost hep birlikte yenilen yemeklerin yeri ayrıdır. Kültürümüzde yemek masaları aynı zamanda bir sohbet fırsatı olduğu için bu alanları canlı renklerden oluşan bir köşe haline getirebilirsiniz.

Hem iştah açıcı renklerin kullanımı yemek odası için uyumlu olacak hem de renk sevenler için iyi bir alternatif olacaktır. Yine ahşabın ve modern mimarinin sadeliğinden faydalanarak bazı renkleri öne çıkarabilir ve bu canlılığı yakalayabilirsiniz. Ahşap yemek odası takımları ile bütünleşen unsurlarla konumuza devam edelim.

Modern Yemek Odalarında Aksesuarlar

Modern bir yemek odası takımı seçtiniz ve odaya yerleştirdiniz. Bu haliyle bile yeterince şık duracağına eminiz ancak dekorasyona birkaç ufak unsur eklemek isteyenler için aksesuarlar iyi bir seçenek olabilir.

Özellikle yemek odalarında çok şık duracak rengarenk çiçeklerle bezeli vazolar ve uygun ışıklandırma sağlayan şamdanlar düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek odasına uyumlu olacak çerçeveler modern tasarımınızı tamamlayıcı objelerden birisi olabilir. Ayrıca yemek odalarına en çok yakışan ve duvarların boş görünmesini engelleyen tablolar ile ahşap yemek odası takımınızı tamamlayabilirsiniz.

Modern Ahşap Yemek Odasının En İyi Tamamlayıcısı: Işıklandırma

Bir yemek odası için en önemli unsurlardan olan ışıklandırmanın öncelikle konforlu sofralar için doğru konumlanması önemlidir. Yemek yediğiniz alanın odanın diğer köşelerine nazaran daha iyi ve net ışıklandırılmış olması gerekir. Bunun için avizenin yanı sıra masanın hemen üzerine sarkıt avizeler eklenebilir ve modern tasarımlara sahip ışıklandırmalarla desteklenebilir.

Ayrıca ahşap yemek odası takımlarınıza uyumlu olacak yine aynı dokuya sahip lambader veya mumluklar tercih edebilirsiniz. Bu anlamda örnekleri çoğaltabiliriz ve benzeri tüyolarla modern çizgilere sahip ahşap takımların şıklığına şıklık katabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.