Şık Ve Estetik Gucci Yatak Odası
Blog

Modern Yatak Odası Dekore Ederken 5 Adımı Takip Edin 

Yorucu bir günün ardından hem biraz dinlenmeyi ve hem de iyi dekore edilmiş, modern bir yatak odasının keyfini çıkarmayı kim istemez ki? Modern yatak odası dekore etme rehberimizle bu iş artık çok kolay. 

Modern yatak odası

Nereden Başlamalı? 

Pek çok insan bir odayı yenilemenin duvar boyamak, parke yaptırmak gibi inşaat kalemleriyle başladığını düşünür. Ama bu yanlış bir kanıdır. Çünkü sonunda elde edilmek istenen konsept oturmadan tüm yapılan çabalar işin sonunda bizi uyumsuz bir dekorasyona ve rahatsız edici bir görünüme götürebilir. Hani derler ya, nereye gideceğini bilmeyene hiç bir rüzgar yardım edemez diye. İşte burada da durum budur.  

Modern yatak odası

Modern Yatak Odası İçin Konsept Seçimi 

Öncelikle kendimize bir konsept seçmeli ve kullanacağımız renk kartelasına karar vermeliyiz. Bu adım sonraki işlerimizi de oldukça kolaylaştıracaktır. Son dönemde modern yatak odası dekorasyonunda revaçta olan iskandinav, endüstriyel, minimalist, bohem ya da retro tarzlardan biri benimsenebilir ya da birden fazla stil doğru şekilde harmanlanarak birlikte kullanılabilir.  

Özellikle son dönemde ortaya çıkan akımlardan biri, iskandinav ya da endüstriyel gibi daha soğuk ve nötr tarzları bohem ya da retro renkler ve aksesuarlarla kombinleyerek zıtlığın şıklığını yakalama yönündedir. 

Konsept seçimi daha sonra aksesuar seçiminde de yardımcımız olacaktır. 

Mihenk Taşı Mobilyalar  

İlk ve en önemli adımımız elbette mobilya seçimi. Konseptimizi belirledikten sonra, bu aşamada da işlerin oldukça kolaylaştığını göreceksiniz. Mobilya seçiminde belki de en önemli unsur öne çıkaracağımız parçayı seçmektir.  

Modern yatak odası dizaynının  belirgin özelliklerinden biri sadeliktir. Bu amaçla seçeceğimiz mobilyalarda bir parçayı vurgulayıp diğerlerini daha geri planda tutmak hem daha dinlendirici bir yatak odası deneyimi sağlayacak ve hem de modern yatak odası görünümüne katkıda bulunacaktır. 

Yani gösterişli bir gardırop, öne çıkan bir dolap, dikkat çeken bir yatak başlığı gibi öğeleri bir arada kullanmak yerine, birinin özelliğini patlatıp diğerlerini arka planda tutmak daha iyi olacaktır. Bunun için öne çıkarmak istediğimiz parçayı sıcak stillerden birinden seçerken odanın geri kalanını yine soğuk ya da nötr tarzlardan seçebiliriz.  

Mobilya seçiminde en önemli unsurlardan biri de oda genişliğidir. Eğer küçük bir odanız varsa mobilyalarınızı da daha küçük ve zarif seçmeli ve fazla sayıda aksesuar kullanımından kaçınarak, modern yatak odası dizaynınızı mümkün olduğunca sade tutmaya özen göstermelisiniz.  

Sizi Yansıtan Duvarlar 

Geldik yatak odamıza karakterini verecek ve tüm temaya arka plan olacak duvarlarımıza. 

Duvar renklerini belirlenmesinde öncelikle baz alınması gereken şey, odanın aldığı ışık miktarı olmalıdır. Yani ne kadar güneş ışığına doyan bir odanız varsa, duvar renklerini seçmekte o kadar özgürsünüz demektir. Modern yatak odası dekorasyonunuza koyu renk duvarlarla zıtlık ve derinlik katabileceğiniz gibi, desenli duvar kağıtlarıyla da hareketlilik verebilirsiniz. Hatta bir duvarı, öne çıkarmak istediğiniz mobilyanın deseni ya da rengiyle kombinleyerek kullanabilirsiniz. 

Öte yandan, nispeten karanlık bir odanız varsa, renkler konusunda daha dikkatli olmalı ve daha aydınlık renkleri tercih etmelisiniz. Çünkü, karanlık odalar kasvetli ve modernlikten uzak olacağı gibi uyanmanızı da zorlaştıracaktır.  

Yerlere Ne Yapmalı? 

Mobilyalar seçildi, duvar renklerine karar verildi. Peki ya yerler? Modern yatak odası dekorasyonumuzu tamamlayacak yerlerimiz için de yararlı ipuçlarımız var elbette. 

Odamızı soğuk renkler üzerine kurduysak ve bu şekilde korumak istiyorsak yerlerde büyük parçalı seramikler, taş döşeme ya da mermer kullanabiliriz. Ancak odamız az ışık alıyorsa ve yeterince sıcak öğemiz yoksa yerlerde parke seçimi daha iyi olacaktır. Hem parke seçmek ve hem de soğuk çizgiyi bozmak istemeyenler de parkeleriniz beyaz ve gri renklerden seçerek yine bu etkiyi yakalayabilirler. 

Modern Yatak Odası Dizaynının Olmazsa Olmazı Aksesuarlar 

Dekorasyon söz konusu olunca aksesuarlar bu işin olmazsa olmazıdır. Modern yatak odası konseptinizi en iyi destekleyecek öğeler, iyi seçilmiş bir avize, konseptinizi vurgulayan bir duvar süsü ya da tablo, yeterli yeriniz varsa kullanılabilecek bir puf veya berjer olabilir. Bu aksesuarlar yatak odanıza ihtiyacınız olan stil imzasını atmanızda çok işinize yarayacaktır. 

Eğer odanızda soğuk bir tarzı ağırlıklı kullandıysanız ve baskın bir şekilde öne çıkan parçalar yoksa, burada aksesuarlarla ihtiyacınız olan rengi ve canlılığı odaya katabilirsiniz. Ayrıca son dönemde oldukça öne çıkan makrome duvar süsleri, yere ya da dresuarın üzerine konulabilecek küçüklü büyüklü sepetler, ya da bohem renklerde kırlentler ile de odanıza bambaşka bir sıcaklık getirebilirsiniz.  

Ve Tabi Ki Tekstil 

Odamıza son dokunuşu yapacağımız yer şüphesiz yatak örtüleri olacaktır. Modern yatak odası dekorasyonuna uygun yatak örtüleri bulmak adına oldukça geniş seçeneklere sahip olduğumuz bu günlerde, sanırım en zoru beğendiklerimiz arasından en çok beğendiğimizi seçmek olacaktır. 

 Kış dekorasyonlarında el örgüsü battaniyeler, pufumuzun üzerine atabileceğimiz koltuk şalları ya da kombinizimize uygun renklerde kırlent kılıflarıyla modern yatak odası görünümümüzü tamamlayabiliriz.  

Artık tek yapmanız gereken rahat yatağınıza uzanıp, şık dekorasyonunuz içerisinde keyifle uyumak olacaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.