Konfor Ve Huzur Veren Asos Yasam Odası
Blog

Ahşap Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? 

Ahşabın rengine, kokusuna, dokusuna hayran olmayanımız yoktur. Hele ki konu dekorasyonsa, ahşap vazgeçilmez bir unsur. Ama söz konusu ahşap yemek odası dekorasyonu yapmaksa işler biraz karışabilir. 

Gelin hep birlikte iyi bir ahşap yemek odası dekorasyonu nasıl olmalı bir bakalım. 

ahşap yemek odası dekorasyonu

Öncelik Mekan 

Yemek odası dekorasyonunuzda ahşap kullanmaya karar verdiniz, bu önemli bir adım. Ancak dekorasyon konsepti kadar dekorasyonun yapılacağı alan da oldukça önemlidir. Ahşap yemek odası dekorasyonu yapacağımız alanın genişliği ilk olarak ele almamız gereken unsur.  

Bu ve beraberinde sormamız gereken başka sorular da var. Alanımız yeterince geniş mi? Ayrı bir yemek odamız var mı yoksa başka bir odanın bir kısmını mı kullanacağız? Tavanımız yüksek mi? Alanımız yeterince aydınlık mı? 

Gelin birlikte bu sorularımıza tek tek cevap vererek dekorasyonumuzu nasıl etkileyeceğine bakalım; 

ahşap yemek odası dekorasyonu

1. Alanımız Yeterince Geniş mi

 Alanımızın büyüklüğü mobilyalarımızın büyüklüğüne karar vermemizde belirleyici bir etmendir. Söz konusu ahşap yemek odası dekorasyonu olduğunda genelde piyasadaki üreticilerin büyüklük konusunda daha cömert davranma gibi bir eğilimleri vardır. Zaten ahşap doğası gereği daha kaba ve alan talep eden bir materyaldir. Dolayısıyla geniş alan geniş mobilyalar demekken dar alan bizi daha çok minimalist mobilyalar kullanmaya itecektir. 

2. Ayrı Bir Yemek Odamız Var mı? 

Bu soru yeterince alanımız var mı sorusuna paralellik gösterse de aslında ayrı bir yemek odası olmamasının bambaşka bir boyutu var. Mevcut odaya uyum sağlama. Yani ahşap yemek odası dekorasyonu yapacağız ama kullanacağımız odanın mevcut dekorasyonuna da uyum sağlamamız gerekir ve bu durum bizi sınırlandırabilir. 

3. Tavanımız Yüksek mi? 

Tavanın yüksekliği beraberinde gündüz daha aydınlık bir yemek alanı getirse de akşamları iyi aydınlatılmış bir masa için ek ışık kaynaklarına ihtiyacımızı arttırabilir. Ayrıca yüksek tavalı bir alanımız varsa, tavanda da ahşap kiriş tarzı öğelere yer vererek ahşap yemek odası dekorasyonu görünümünü pekiştirebiliriz. Ya da sarkıt avizeleri daha rahat kullanabiliriz. 

       

4. Alanımız Yeterince Aydınlık mı? 

Bu soru hem gündüz gelen doğal ışık için ve hem de akşamları kullandığımız aydınlatmalar için ayrı ayrı sorulmalıdır. Çünkü iyi aydınlatılmış bir yemek odası daha çok iştahı beraberinde getirir. Yemeklerden keyif alabilmenin püf noktalarından biri iyi aydınlatılmış bir masada yemek yemektir. 

Mobilya Seçimi 

Ahşap yemek odası dekorasyonu yaparken belki de en çok keyif alacağınız noktalardan biri mobilya seçimi olacaktır. Ahşap mobilyalarla hem modern, hem de klasik bir çizgi yakalayabileceğiniz gibi, neredeyse sonsuz denilebilecek sayıdaki seçenekleriyle de kendinizden geçebilirsiniz.  

Eğer modern bir tarzı benimseyen bir yemek odası düşünüyorsanız daha pürüzsüz yüzeyler, oval kenarlar ve minimal mobilyalar tercih etmelisiniz. 

Klasik bir tarz için oymalı sandalyeler, tornalı ayaklar da iyi bir seçenek olacaktır. 

Country tarzında bir ahşap yemek odası dekorasyonu hayal ediyorsanız, yapmanız gereken daha doğal renklere ya da beyaza meyletmek olmalıdır. Özellikle ağacın dokusunu daha çok barındıran, budak ya da dokulu malzemeler, rattan detaylı sandalyeler, yine torna ayaklar da bu tarzı tamamlayan unsurlardır.  

Elbette ağaç denince masif mobilyayı da unutmamak gerek. Masif sandalye ve masalar hem country tarza ve hem de modern tarza rahatlıkla uyum sağlayabilen malzemelerdir. 

Işıkları Yakın 

Evet, yukarıda da iyi aydınlatmanın iyi bir yemek odası dekorasyonunun olmazsa olmazı olduğundan bahsetmiştik. Gelelim detaylara… İyi aydınlatılmış bir yemek masasının psikolojik olarak iştah açtığı ve yemek yemeyi daha keyifli hale etirdiği kanıtlanmış bir gerçek. Biz de bu gerçeği ahşap yemek odası dekorasyonu çalışmamıza entegre ederek hem iyi bir dekorasyon ve hem de iyi bir yemek tecrübesi açığa çıkarabiliriz.   

Eğer tavan boyunuz yüksekse, sarkıt lambalar en büyük yardımcınız olabilir. Ahşap yemek odası dekorasyonu için seçtiğiniz masanızın tam da üzerine doğru sarkan lambalar hayal edin. Hem endüstriyel tarzda sarkıt avizeler özellikle ahşap görünümüyle oldukça şık bir ikili oluşturabiliyor. Tavan boyunuz düşükse, o zaman daha gömülü tip spot tarzı ya da led aydınlatmalar kullanılabilieceği gibi, tavana yapışık olarak uzayan avizeler de tercih edilebilir.  

Bunun yanında kullanılan ışığın rengi beyazdan ziyade daha sarıya yakın ya da gün ışığı denilen renklerde olabilir. Bu ahşap yemek odası dekorasyonu görünümünün sıcaklığıyla da örtüşecek bir ambiyans oluşturacaktır. 

Son Dokunuşlar 

Elbette dekorasyondan bahsediyorsak olmazsa olmazımız aksesuarlardır. Ahşap yemek odası dekorasyonu, iyi tasarlanmış bir aksesuar desteğiyle çok daha şık hale getirilebilir. Masamız ve sandalyelerimizde seçtiğimiz tarza bağlı olarak, antrasit, çelik ya da altın kaplama objeler kullanarak tarzımızı daha modernize edebilirken, daha klasik bir görünüm için kesinlikle altın yaldızlı, cam ve yine ahşaptan yapılma objeleri kullanabiliriz. 

Ahşap yemek odası dekorasyonu için hangi tarzı benimsemiş olursak olalım, her zaman için bir yemek odasının vazgeçilmez süsleri canlı çiçeklerdir. Konseptimize uygun bir vazoda masamızın üzerine koyabileceğimiz bir buket taze çiçek ya da kapı girişine, masanın yanına yere konulabilecek, hasır sepetler içerisindeki canlı salon çiçekleri de ahşap yemek odası dekorasyonu için mükemmel tamamlayıcılar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.