Uncategorized

Özgün ve Karakteristik Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

Mobilya seçimi önemli bir konudur ve rahatlığınızı en iyi bir şekilde sağlayacağınız özgün ve karakteristik seçim yapmak önemlidir.

Mevcut koşullar, oturma odalarımızda yaşamanın ne anlama geldiğine dikkatlice bakmamızı sağlıyor. Eskiden günün sonunda, işten aceleyle gelmekle banyoya geçmek arasında bir veya iki saat geçirdiğimiz bir yerdi oturma odalarımız. Şimdi;

 • E-postalara cevap verdiğimiz,
 • Sabah kahvemizi içtiğimiz,
 • Yemeğimizi yediğimiz ve dinlendiğimiz yerlerin başında gelir.

Bu nedenle evimize kendimizi mutlu ve rahat hissettiren kaliteli mobilyalar seçmek her zamankinden daha önemli.

Eviniz için en iyi mobilyayı seçmek, pek çok yön ve faktörü kapsadığı için karşılaşabileceğiniz birkaç zorluk söz konusu. Zamana meydan okuyabilecek tasarımlar da dahil olmak üzere doğru mobilyaları seçmek zor olur.

İstediğiniz evi satın almış olsanız da gerçekten yapmak istediğiniz görünümü sağlamak için doğru ve kaliteli mobilyaları seçmelisiniz. Şimdi sizlerle kaliteli mobilya seçimi yapmak için dekorasyon fikirlerimizi paylaşacağız.

Mobilya İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Mobilya ihtiyaçlarınızı belirlerken sizin ve ailenizin ihtiyaç duyduğu her şeyi ve hangi dekorasyonun kalbinizi nasıl neşeyle doldurabileceğini düşünün. Örneğin, siz ve eşiniz muhtemelen daha büyük bir yatağa ihtiyacınız duyacaksınız. Satın almadan öne her odanın amacını düşünün; dinlenmek, çalışmak veya eğlenmek için bir alana mobilya seçerken farklı görünmeli ve kaliteli mobilyalar olmalıdır.

Yaşam tarzınız da mobilya seçimi kararlarınızda etkili olmalı; yalnız mı yoksa ailenizle mi yaşıyorsunuz? Veya evcil hayvanlarınız var mı? O zaman tüm bunları hesaba katarak mobilya ve dekorasyon seçimi yapmalısınız.

Önce Önemli Mobilya Parçalarını Seçin

Salondaki kanepe, yemek masası ve odalarda bulunan yataklar gibi önemli mobilya parçalarını seçerek önce kuruluşunuzu yaratın. Bu noktada, o önemli parçanın etrafında yer alan odanın geri kalanını dekore edin.

Koordinasyon mobilya düzenlemelerini, sanki odayı ölü hissettirecekmiş gibi görünen parçalar seçmenize gerek yok. Öncelikle özgün ve karakteristik mobilyalarınızı seçerken isteksiz olmamaya çalışın.

Her bir eşyasının evinizde bir önemli parça olduğunu ve aynı şekilde orada kimin yaşadığına dair çok şey söylediğini hatırlayın. Kaliteli mobilyalar satın alırken daha uzun ömürlü olmasına dikkat edin. Evinizin her odasının belirli bir boyutu ve ölçüsü vardır. Bu da nihayetinde kullanıma ve ihtiyaca göre değişir. Genelde, her ev bir oturma odası, salon, yemek odası, mutfak, yatak odası ve son olarak banyodan oluşur.

Mobilya Tema Seçimi

Oda alanı için mükemmel bir tema seçmek oldukça önemledir. Evinizin iç tasarımında ve görünümünde büyük bir fark yaratır. Mobilya endüstrisi hakkında daha az bilgiye mi sahipsiniz? O zaman, bu kısım sizin için biraz karmaşık olur.

Eviniz için mükemmel mobilyayı seçerken karşılaşabileceğiniz 100’den fazla farklı mobilya aksesuarı ve tasarımları karşınıza çıkacaktır. Ayrıca ahşap, metal, deri, kumaş, mermer ve çok çeşitli ürünler gibi birçok mobilya tasarımı ve stili ile ilişkili çeşitli aksesuarlar da bulunmaktadır.

Şu andan itibaren, yukarıdaki tüm etkinlikleri gerçekleştirdiniz. Şimdi mobilya seçimi yapmadan önce, bir ön araştırma yapabilir ve tasarımlara göz atabilirsiniz.

Mobilya Seçerken Dikkate Alınacak Faktörler
 1. 1. İç malzemeler: Hafif alüminyum veya diğer benzer malzemeler yerine ahşap çerçeveli mobilya satın almak en iyisidir. Ayrıca, ahşap mobilyalar çok daha uzun süre dayanır. Mekana sıcak, rahat bir his verir. Bir minder aldığınızda, estetikten çok konfora odaklanmalısınız. Ancak ikincisi de önemlidir.
 2. Tasarım: Mobilyanın görünümüne odaklanmalısınız. İster çağdaş, ister geleneksel bir parça olsun, tasarımının zamana direnen bir mobilya olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, konforlu olması da gerekir.
 3. Bitiş: Ahşabın bitişini ve evinizin geri kalanıyla nasıl bir ilişkisi olduğunu düşünmeniz gerekir. Bir parça mobilyayı beyaza boyayarak daha zarif görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca siyah bir kaplama ile de çağdaş görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle, kaliteli mobilyalar seçerken evinizin genel estetiğinin ne olduğunu düşünmelisiniz. Buna uygun bir bitiş elde etmeniz gerekir.
Küçük Mekan Mobilyaları
 1. Duvara Monte Mobilyalar: Evinizin odaları küçükse, duvara monte edilen raflar, masalar ve hatta konsol masaları gibi mobilyalar kullanmalısınız. Harika görünüyorlar ve size daha fazla alan veriyorlar.
 2. Monokrom Tonlar: Mobilya, duvarlarla iyi uyum sağlamalı ve aynı tonda olmalıdır. Bu bir boşluk yanılsaması verecektir. Bununla birlikte, zıt renk ve tonlarda mobilyalar alırsanız. Sonuç olarak odada daha dağınık görüntü oluşacaktır.
 3. Çok Amaçlı Mobilyalar: Küçük alanlar için birçok farklı şekil ve amaç için kullanılabilen mobilyalar almak en iyisidir. Çekyat veya çift katlı ranza olarak da kullanılabilen bir kanepe alabilirsiniz. Bu, misafirleriniz geldiğinde de kullanışlı olacaktır.
 4. Sehpa/Çalışma Masası Kombinasyonu: Çalışma alanınız için de genişletilebilen bir masa alabilirsiniz. Böyle olunca salonda çalışıyorsanız, ayrı bir masaya ihtiyacınız olmayacaktır.
 5. Birkaç Büyük Parça: Birçok insan, küçük evlerde yaşıyorsa oturma odaları için birkaç küçük parça satın almayı tercih eder. Ancak böyle mobilyalar alandan tasarruf etmek yerine odayı dağınık hissettirebilirler. Tek bir büyük mobilya parçası almak çok daha fazla yer tasarrufu sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir